
Gemeenteraad van Altena spreekt over bezuinigingen: duidelijke voorkeuren zijn er nog niet
NieuwsALTENA • De gemeente Altena moet vanaf 2026 ruim zeven miljoen euro bezuinigen om de begroting sluitend te krijgen. De gemeenteraad debatteerde deze week over de eerste stappen in dit proces.
De bezuinigingen zijn nodig door een verlaging van de Rijksbijdrage vanaf 2026. Op een totale begroting van ongeveer 190 miljoen euro betekent dit ingrijpende keuzes. Deze moeten terugkomen in de Kadernota 2026, die uiteindelijk door de raad wordt vastgesteld.
Het college legde de raad onlangs vier toekomstbeelden voor met als titel ‘Altena in evenwicht’. Een hulpmiddel voor de politiek om aan te geven wat ze voor de toekomst belangrijk vinden. Met de bezuinigingen kunnen ze daarmee rekening houden.
Niet in detail
Philip den Haan (AltenaLokaal) hekelt de situatie waarin gemeenten minder geld krijgen maar meer taken moeten uitvoeren. “We laten ons als makke schapen naar de slachtbank leiden”, stelde hij. Den Haan pleitte ervoor om samen met andere gemeenten een krachtig signaal naar Den Haag te sturen: de lokale overheid moet serieus genomen worden.
Daarnaast waarschuwde Den Haan voor het risico van onrust door nu al te veel in detail te treden over mogelijke bezuinigingen. “Wij willen niet dat we nu opties gaan noemen die straks misschien niet nodig blijken te zijn en onrust veroorzaken bij degenen die het aangaat.”
Christian Alderliesten (Progressief Altena) sprak de voorkeur uit voor een scenario dat inzet op een sociale en duurzame gemeente. “Er is niet één toekomstbeeld waar we vol voor willen gaan”, zei hij. Volgens Alderliesten moeten pijnlijke keuzes zorgvuldig worden gemaakt. “We willen weten wat de maatschappelijke impact is van de bezuinigingsvoorstellen die gedaan worden.”
Kwetsbaren ontzien
Theo Meijboom (SGP) benadrukte dat bezuinigingen pijn zullen doen en gevolgen kunnen hebben voor essentiële voorzieningen en diensten. “Als er verkeerde keuzes worden gemaakt, kan dit de kwaliteit van leven van inwoners aantasten, vooral van kwetsbare groepen.”
Meijboom riep op om deze groep zoveel mogelijk te ontzien. Hij stelde dat belastingverhogingen pas als laatste middel ingezet mogen worden en gaf het college de ruimte om met voorstellen te komen.
Arno Bouman (CDA) gaf aan dat zijn fractie wil toewerken naar een structureel sluitende begroting in 2029. Bij alle vier de toekomstbeelden zag hij herkenbare punten, maar een duidelijke voorkeur sprak hij niet uit. Wel vond hij dat sommige toekomstbeelden uit balans zijn en dat de uitwerking daarvan extra aandacht verdient.
Flexibiliteit gevraagd
Hennie Schermers (ChristenUnie) sprak de wens uit dat Altena over tien jaar een stabiele en krachtige gemeente is. Haar fractie heeft de meeste affiniteit met het toekomstbeeld ‘Altena voor elkaar’, maar pleitte voor een flexibele benadering. “Ik denk dat het goed is om het niet in beton te gieten en er dynamisch naar te kijken.”
Pim Bouman (VVD) voelde het meeste voor het scenario van een zelfredzaam en gemeenschapsgericht Altena. “Dit scenario spreekt uit dat je teruggaat naar de basis waarvoor de gemeente staat”, zei hij.
Tegelijk had hij kritiek op dit toekomstbeeld: “Het straalt een beetje kneuterigheid uit. Alsof we de buitenwereld niet nodig hebben. Daarom zou dit toekomstbeeld aangevuld moeten worden met economische elementen uit het scenario ‘Veelzijdig en dynamisch Altena’.”
Henno Timmermans (Vrije Volkspartij Altena) sloot zich hierbij aan en sprak zijn voorkeur uit voor een kleinere overheid. “Daarnaast willen wij geen duurzaamheidskalender die iedereen veel geld kost.”
Tijdens de vergadering van 4 februari spreekt de raad verder over de bezuinigingen.